Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daihatsu Applause 1.6 Xi 1996 - TEST

 

 

 

 

    Zástupcem automobilky Daihatsu mezi vozy nižší střední třídy je model Applause.

 

     Daihatsu vyrábí sedan Applause více než šest let. Před třemi roky prodělal tento automobil modernizaci a výsledkem je facelift s pozměněnou karoserií, k jehož pohonu slouží nový šestnáctiventilový motor 1.6 l/77 kW. Na českém trhu se tento vůz prodává v šesti variantách výbavy v cenových relacích od 359 900,- Kč do 471 900,- Kč. Přestože se nejedná o horkou novinku letošního roku, doplnili jsme modelem Applause Xi, který u nás stojí s daní 414 900 Kč, soubor testů vozů nižší střední třídy.

 

 

     V porovnání s konkurenčními automobily dokazují tvary 4310 milimetrů dlouhé dvouprostorové karoserie, jak rychle spěje vývoj designu kupředu. Přestože kabát Applause postrádá nyní obvyklá módní zaoblení, jeho klínovitý profil mu propůjčuje jistý nádech výlučnosti. Při čelním pohledu upoutá zejména maska chladiče s logem výrobce a chromováním.  Poměrně krátká záď nepostrádá přítlačné křídlo a do zavazadlového prostoru lze díky vysoko výklopným dveřím bez problémů naložit i rozměrnější předměty o celkovém objemu 412 litrů. Tři roky bez úprav jsou citelně znát nejenom na povrchu, ale také v interiéru. Ten je sice navržen přehledně, svým provedením se však poněkud opožďuje za běžným standardem dnešní doby. Je to patrné zejména na přístrojové desce originálního tvaru, plynule přecházejícího do výplní předních dveří, kde je řada netradičně umístěných spínačů. Látkou potažená sedadla umožňují pohodlně cestovat až pěti dospělým osobám. Standardní výbava koresponduje s datem narození vozu a není tedy nijak rozsáhlá. Přesto obsahuje například tónovaná skla, elektrické ovládání bočních oken a vnějších zpětných zrcátek nebo centrální zamykání. Příjemným doplňkem je osvětlení spínací skříňky. Ani za příplatek si však nelze objednat airbagy pro řidiče a spolujezdce, protiblokovací systém brzd ABS či klimatizaci.

 

 

     Jestliže design ani výbava zástupce značky Daihatsu v nižší střední třídě nepředstavují v současnosti žádný výrazný pokrok, pak to neplatí pro pohonnou jednotku. Pod kapotou Applause se ukrývá překvapivě vyspělý zážehový čtyřválec se zdvihovým objemem 1589 ccm a čtyřmi ventily na válec, který disponuje největším výkonem 77 kW. Zejména pro své dynamické vlastnosti si vysloužil náš obdivný potlesk. Překvapil totiž nejen značnou pružností, ale také ochotou točit se již z nízkých otáček. Řazení mechanické pětistupňové převodovky bylo přesné a vůz se díky posilovači řízení snadno ovládal. Dostatečně účinné kotoučové brzdy plně odpovídaly charakteru vozu, zasloužily by si však rychlejší nástup. Při ostřejším průjezdu zatáčkou se Applause 1,6 Xi nijak zvlášť nenákláněl a menší nerovnosti na vozovce překonával až na výjimky hladce. Přestože jsme se dosytosti opájeli dynamikou motoru, nepřesáhla průměrná spotřeba během testu přijatelnou hranici osmi litrů bezolovnatého benzinu na 100 kilometrů. Sedan Daihatsu Applause 1.6 Xi je tudíž rodinným automobilem, který zvolí zejména řidiči střední a starší generace, preferující klidnou a hospodárnou jízdu. Uspokojení v něm rovněž naleznou jejich vladší kolegové, milující živější vozy exotických značek.

 

 

Cena v době testu činila 414 900,- Kč

 

 
 

 

Mail list


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 467279
Měsíc: 2672
Den: 88